The Hong Kong International Harp Competition aims to encourage harp students to strive for a high level of artistic achievement. It provides contestants a platform to develop their performance capabilities and encourage artistic exchange. Contestants will be judged by a highly qualified judging panel, composed of internationally renowned harpists as well as major harpists from Hong Kong.

『香港國際豎琴比賽』旨在鼓勵豎琴學生作出藝術交流,提供學生一個展現其天賦和發掘潛能的平台。評審團將由國際知名的豎琴大師和香港主要豎琴家組成。

We also aim to make the Competition accessible to the harp community and the general public and encourage more harp learning, playing, performing and appreciation.

我們的目標是希望透過這次比賽推廣豎琴,讓更多人可以學習、彈奏、演奏和欣賞豎琴。

The 1st Hong Kong Harp Competition was held in 2010, and has become an internationally-recognized competition, attracting more than 150 participants in 2015. The Competition has evolved into the Hong Kong International Harp Competition and is open to harpists of any nationality

自2010年舉辦第一屆香港豎琴比賽起,香港豎琴比賽已成為國際公認的比賽,並於2015年吸引超過一百五十名參賽者參加。比賽亦已演變為香港國際豎琴比賽,歡迎任何國籍的豎琴家參加。

The 4th Hong Kong International Harp Competition will feature

Eight divisions for lever and pedal harp
Preliminary round judged via video performance (submission deadline 31 May, 2018)
Final round performed live in front of an international jury of distinguished harpists
Masterclasses led by internationally renowned harpists
Awards presentation and concert by winners of each division
Closing Concert by featured guest artist Yuying Chen, Gold Medalist, First Prize Winner of the 2015 International Harp Contest in Israel

Contestants can get a free pass to attend all activities during the competition period including workshop, competitions, master classes and the closing concert.

Parent of contestant aged 12 or below will get a free pass to participate in competition activities including workshop, competitions and master classes.

 

第四屆香港國際豎琴比賽

分手撥及踏板豎琴共8個組別
首輪比賽通過錄影視頻進行評審 (截止提交日期為2018年5月31日)
決賽由國際評審團作現場評審
國際知名豎琴家的大師班
頒獎禮及優勝者音樂會
閉幕音樂會 – 特別嘉賓為2015年以色列國際豎琴大賽金獎得主陳妤穎

參賽者可以獲得免費通行證參加比賽期間的所有活動,包括工作坊、比賽、大師班和閉幕音樂會。

年齡在12歲或以下的參賽者的家長將獲得一張免費通行證,參加比賽活動,包括工作坊、比賽及大師班。

Organizing Committee (籌委會)

Ms Ann HUANG (黃士倫), Ms Barbara SZE (施盈琳), Ms Amy TAM (譚懷理), Ms Lauyee YEUNG (楊柳依), Ms Dan YU (于丹), Hong Kong Harp Society Limited (香港豎琴協會)

Enquiries 查詢

Tel 電話: (852) 3741-0202/3741-0203
Email 電郵: hkharpcomp@gmail.com
Facebook: Fourth Hong Kong International Harp Competition

1.General Conditions 一般規條

1.1 The competition is open to harpists of any nationality.

比賽歡迎任何國籍的豎琴手參加。

1.2 Contestants can only enter one of the following divisions, according to the age specifications. Entries must include all the materials listed on the application page.

參賽者只可以根據年紀選擇參加以下其中一個組別

All ages will be on 31 Aug 2018

A.  Children Lever 兒童組 – ages 6 or below on 31/8/2018 前未滿7歲

B.  Primary I Lever 初級I組 – ages 9 or below on 31/8/2018 前未滿10歲

C.  Primary II Lever 初級II組 – ages 11 or below on 31/8/2018 前未滿12歲

D.  Primary III Pedal 初級III組 – ages 11 or below on 31/8/2018 前未滿12歲

E.  Secondary I Pedal 中級I組 – ages 14 or below on 31/8/2018 前未滿15歲

F.   Secondary II Pedal 中級II組 – ages 19 or below on 31/8/2018 前未滿20歲

G.  Professional Pedal 專業組 – ages 30 or below on 31/8/2018 前未滿31歲

H.  Open Pedal 公開組 – ages 20 or above, non-harp major current students / graduates 20歲或以上, 非豎琴專業修讀或畢業學生

1.3 All performance in connection with the Competition (whether in audio or visual, or a combination of both) or any photographs, video and/or film footage or audio recording taken of the contestants shall be the property of the Organizer. The Organizer may use the material in any medium and in any reasonable manner it sees fit. Copyright of any such material becomes and remains the sole property of the Organizer.

與比賽相關的所有表演(無論是錄音或視頻,還是兩者的組合)或為參賽者拍攝的任何照片,視頻及/或片段或錄音都是主辦方的財產。主辦機構可以使用任何媒介材料,並以合理的方式使用。任何此類材料的版權均為主辦單位的財產。

2.Application 報名

2.1 The deadline for registration is 31 May 2018. Entries must be received by 31 May 2018, 23:59HKT. Entries received after this date, incomplete entries, or entries that do not comply with the rules will not be considered. There will be no exceptions.

報名截止日期為2018年5月31日。所有註冊必須於2018年5月31日香港時間晚上12時正前提交。逾期將不被接受。

2.2 Application must be submitted online via our official website www.hkharpsociety.org. Online enrolment will commence in Mar 2018.

請登錄www.hkharpsociety.org填表, 網上註冊於2018年三月開通。

2.3 Please complete the online enrolment form and upload the followings along with your application:

i)     A photo copy of contestant’s Identity Card, Passport or Certificate of birth (JPGfile)

ii)   Scanned copy of your payment record (for offline payment)

iii)  A link of your video recording of the competition performance

網上註冊需上載以下文件:

· 身份證, 護照或出生證明書副本(JPG格式)

· 銀行入數/轉賬記錄

· 比賽視頻鏈接 (提交指定曲或自選曲目其中一首)

2.4 Non-Refundable Entry Fee

HKD900; USD120; RMB780

費用

· 900港幣/120美元/780人民幣

· 成功註冊報名後不設退款

Payment can be arranged by

i) Bank Transfer to Standard Chartered account no. 415-0-044399-6 (Hong Kong Harp Society Limited) (please upload bank in slip for record during online registration)

ii) Bank Transfer to HSBC account no. 577-124886-001[A M C L T/A HK H CM]) (please upload bank in slip for record during online registration)

iii) Paypal via competition website

iv) Telegraph transfer to Standard Chartered Bank (please upload bank in slip for record during online registration)
Bank Name: Standard Chartered Bank
Bank Code: 003
Bank Address: “Payment Centre, 15/F, Standard Chartered Tower, 388 Kwun Tong Road, Kwun Tong, Kowloon, Hong Kong”
Swift Code: SCBLHKHHXXX
Beneficial name: Hong Kong Harp Society Limited
Account no.: 415-0-044399-6
Address: 18A, CKK Commercial Building, 289 Hennessy Road, Wanchai, Hong Kong

v) Telegraph transfer to HSBC (please upload bank in slip for record during online registration)
Bank name:HSBC
Address: 1 Queens Road Central
Account No:HSBC A/C No.577-124886-001 (HKD)
Swift code: HSBCHKHHHKH
Beneficial name: Hong Kong Harp Chamber Music
Address: 18A, CKK Commercial Building, 289 Hennessy Road, Wanchai, Hong Kong

付款方法
i) 銀行轉賬至渣打銀行(香港) 賬戶415-0-044399-6 (Hong Kong Harp Society)。轉賬後請於網上註冊時上載證明文件

ii) 銀行轉賬至匯豐銀行(香港) 賬戶 577-124886-001 [A M C L T/A HK H CM] 。轉賬後請於網上註冊時上載證明文件

iii) 於網上註冊時以Paypal 付款

iv) 匯款至渣打銀行(香港)。轉賬後請於網上註冊時上載證明文件
Bank Name: Standard Chartered Bank
Bank Code: 003
Bank Address: “Payment Centre, 15/F, Standard Chartered Tower, 388 Kwun Tong Road, Kwun Tong, Kowloon, Hong Kong”
Account no.: 415-0-044399-6
Swift Code: SCBLHKHHXXX
Beneficial name: Hong Kong Harp Society Limited
Address: 18A, CKK Commercial Building, 289 Hennessy Road, Wanchai, Hong Kong

v) 匯款至匯豐銀行(香港)。轉賬後請於網上註冊時上載證明文件
Bank name:HSBC
Bank Address: 1 Queens Road Central
Account No:HSBC A/C No.577-124886-838 (Usd)
Swift code: HSBCHKHHHKH
Beneficial name: Hong Kong Harp Chamber Music
Address: 18A, CKK Commercial Building, 289 Hennessy Road, Wanchai, Hong Kong

3.Competition 比赛

3.1 Contestants must submit a video performance of one piece (either required repertoire or free choice) via YouTube URL (or other appropriate websites such as Tudou or Tencent at the time of the online registration. The selection submitted in the audition video must be one of the pieces performed if selected for the finals. A panel of judges will watch all videos submitted. Video footage submitted must be continuous and unedited with a stationary camera angle.

參賽者需要預先提交演奏視頻,由指定曲目或自選曲目中任選一首. 視頻內容應有穩定圖像並且連續錄製, 不可有剪接。評審團將會對所提交的視頻進行統一打分。被甄選進入決賽者不可隨意更改已提交之曲目。

3.2 Finalists will be announced in July 2018.   Contestants who are admitted to the competition will receive a notification email, no later than 31 Jul 2018.

決賽名單於2018年7月公佈。入圍參賽者會於2018年7月31日前收到確認電郵。

3.3 Contestants who proceed to the final stage will be invited to the competition held in Hong Kong from 4 – 8 Oct 2018. Contestants must confirm their participation by 15 Aug 2018.

入圍參賽者會被邀請出席參加於2018年10月4-8日期間在香港舉行的決賽。入圍參賽者必須於2018年8月15日前確認是否出席。

3.4 The number of finalists selected is at the discretion of the organizing committee.

決賽人數由籌委會決定。

3.5 All repertoires must be performed from memory with no repeats.

參賽者必需背譜演奏,並不可以重複。

3.6 The order of performance (set piece & free choice) is left to the contestant’s own discretion.

參賽者可自行決定演奏曲目的次序。

3.7 The order of performance will be determined by drawing of lots. Contestants will receive a notification email with their practice time and performance time. Contestants must show up at the venue by the specified time. Those who are unable to show up on time will be disqualified.

比賽順序由抽籤決定。入圍參賽者會經電郵通知比賽及練習時間。入圍參賽者必須準時抵達會場,遲到者會被取消參賽資格。

3.8 Contestants are expected to use original scores of the works they perform and must provide 4 photo copies of the free selection piece during the final round for the jury. Photo copies will be destroyed after the competition.

入圍參賽者需要用原譜(即正版譜),並提供4份自選曲目複印件給評委。演奏完畢後印件將被銷毀。

3.9 Contestants must adhere to the time limit for their division, including pauses within the performance.

入圍參賽者必需在指定時間內完成演奏,包括任何停頓時間。

3.10 Competition will be opened to the public. Contestants will not be interrupted during performances.

比賽將向公眾開放。參賽者在演出時不會被打擾。

3.11 The decision of the judges is final.

評委保留最終決定權。

3.12 Rules, regulations, awards and names of the jurors are subject to change without prior notice.

規則,規例,裁決及評委如有更改,恕不另行通知。

3.13 Winning contestants must be available to perform in the Winners’ concert. The concert will feature winners in all divisions.

金獎得獎者需要在優勝者音樂會表演。

In the event of any conflict between the English and the Chinese versions, the English version shall prevail.

若以上比賽條款的英語版本與中文版本之間有任何不一致之處,應以英語版本為準。

All winners will receive a Trophy and Certificate (得獎者均可獲得獎座及證書)

Division (組別)
USD(美元)
Gold (金) Silver (銀) Bronze (銅)
A. Children (Lever) 兒童組 200 150 100
B. Primary I (Lever) 初級I組 200 150 100
C. Primary II (Lever) 初級II組 200 150 100
D. Primary III (Pedal) 初級III組 300 200 100
E. Secondary I (Pedal) 中級I組 300 200 100
F. Secondary II (Pedal) 中級II組 500 200 100
G. Professional (Pedal) 專業組 800 400 100
H. Open (Pedal) 公開組 300 200 100

Divisions and Requirements

組別及要求

Competition Repertoire

Contestants must perform all pieces from memory. Free choice selection should be taken from the standard solo classical harp repertoire (i.e., no pop or jazz) and should be of equal or greater difficulty than the stipulated piece(s) for the Division. Free choice selection must be for solo harp, without accompaniment. The total performance length must not exceed the time limit for each division.

參賽者必須背譜演奏。自選曲應選擇經典的豎琴曲目(不包括流行音樂或爵士樂),自選曲難度需要等同或高於指定曲目。選曲必須為獨奏曲,不可選擇帶伴奏的曲目,及必須於指定時間內完成。

A. Children Lever (兒童組) - ages 6 or below on 31/8/2018 前未滿7歲

Divisions and Requirements (分组)
Ages 6 or below on 31/8/2018 前未滿7歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Hocus Pocus from R. Inglefield: Songs by Sonja, Book 2
2. One free choice piece, time limit 4 minutes (自選曲一首, 時限4分鐘)

B. Primary I Lever (初級I組) - ages 9 or below on 31/8/2018 前未滿10歲

Divisions and Requirements (分组)
Ages 9 or below on 31/8/2018 前未滿10歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Gigue from M. Grandjany: Petite Suite
2. One free choice piece, time limit 5 minutes (自選曲一首, 時限5分鐘)

C. Primary II Lever (初级II组) - ages 11 or below on 31/8/2018 前未滿12歲

Divisions and Requirements 分组
Ages 11 or below on 31/8/2018 前未滿12歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Little Fountain by Sam Pratt
2. One free choice piece, time limit 6 minutes (自選曲一首, 時限6分鐘)

D. Primary III Pedal (初级III组) - ages 11 or below on 31/8/2018 前未滿12歲

Divisions and Requirements 分组
Ages 11 or below on 31/8/2018 前未滿12歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Choose one from (選一)
i. J.L Dussek: Six Sonatines No. 6, or
ii.G.F. Handel: Passacaille
2. One free choice piece, time limit 6 minutes (自選曲一首, 時限6分鐘)

E. Secondary I Pedal (中级I组) - ages 14 or below on 31/8/2018 前未滿15歲

Divisions and Requirements 分组
Ages 14 or below on 31/8/2018 前未滿15歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Rosetti/McDonald: Six Harp Sonatas, No. 4
2. One free choice piece, time limit 8 minutes (自選曲一首, 時限8分鐘)

F. Secondary II Pedal (中级II组) - ages 19 or below on 31/8/2018 前未滿20歲

Divisions and Requirements (分组)
Ages 19 or below on 31/8/2018 前未滿20歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Choose one from (選一)
i.  L. Spohr: Fantasie For Harp In C Minor, Op. 35, or
ii. M. Grandjany: Fantaisie sur un thème de J. Haydn, Op. 31, or
iii.P. Young: Suzhou River Fantasie
2. One free choice piece, time limit 10 minutes (自選曲一首, 時限10分鐘)

G. Professional Pedal (專業組) - ages 30 or below on 31/8/2018 前未滿31歲

Divisions and Requirements (分组)
Ages 30 or below on 31/8/2018 前未滿31歲

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. Choose one from (選一)
i.  G. Tailleferre: Sonata For Harp, or
ii. P. Houdy: Sonata Pour Harpe, or
iii.P. Hindemith: Sonate For Harp
2. One free choice piece, time limit 12 minutes (自選曲一首, 時限12分鐘)

H. Open Pedal (公開組) - ages 20 or above on 31/8/2018 前20歲或以上

Divisions and Requirements (分组)
Ages 20 or above on 31/8/2018 前20歲或以上

Competition Repertoire (比赛曲目)
1. M. Grandjany: Old Chinese Song

Competition Venue: Y Square
比賽地點:青年廣場
Address: 238 Chai Wan Road, Chai Wan, Hong Kong (3-minutes walk from MTR Chai Wan Station, Exit A)
地址:香港柴灣道 238號 (港鐵柴灣站A 出口,步行3分鐘即達)

SCHEDULE 時間

DATE/DAY
日期
TIME
時間
SESSION
組別
VENUE
地點
October 4, 2018 ( Thursday )
2018年10月4日, 星期四
PM
下午
Opening events
開幕禮
Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場
October 5, 2018 ( Friday )
2018年10月5日, 星期五
10:00-12:00 A. Children Lever 兒童組 Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場
October 5, 2018 ( Friday )
2018年10月5日, 星期五
13:00-16:00 B. Primary 1 Lever 初級I組 Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場
October 5, 2018 ( Friday )
2018年10月5日, 星期五
17:00-20:00 C. Primary II Lever 初級II組 Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場
October 5, 2018 ( Friday )
2018年10月5日, 星期五
10:00-18:45 G. Professional Pedal 專業組 Y Square, 2/F, Y Studio
青年廣場2樓Y劇場
October 5, 2018 ( Friday )
2018年10月5日, 星期五
20:30-21:30 H. Open Pedal 公開組 Y Square, 2/F, Y Studio
青年廣場2樓Y劇場
October 6, 2018 ( Saturday )
2018年10月6日, 星期六
10:00-16:40 E. Secondary I Pedal 中級I組 Y Square, 2/F, Y Studio
青年廣場2樓Y劇場
October 6, 2018 ( Saturday )
2018年10月6日, 星期六
17:30-21:25 D. Primary III Pedal 初級III組 Y Square, 2/F, Y Studio
青年廣場2樓Y劇場
October 7, 2018 ( Sunday )

2018年10月7日, 星期日

10:00-16:00 F. Secondary II (Pedal) 中級II組 Y Square, 2/F, Y Studio
青年廣場2樓Y劇場

Day Pass for competition available to purchase.
Day 1, Fri, 5 Oct 2018, HKD200
Day 2, Sat, 6 Oct 2018, HKD200
Day 3, Sun, 7 Oct 2018, HKD200
Day 4, Mon, 8 Oct 2018, HKD300 for each Masterclass, HKD100 for Workshop, Day Pass HKD500

All contestants can get a Full Pass for free. Contestants aged 12 or below will get a free Companion Full Pass (for competitions, masterclasses & workshops only, closing concert ticket not included)

Note: Please note that this schedule is subject to change.

PRELIMINARY SCHEDULE 時間

DATE/DAY
日期
TIME
時間
SESSION
組別
VENUE
地點
October 4, 2018 ( Friday )
2018年10月4日, 星期四
19:30-20:30 Harp Maintenance Workshop by Lyon & Healy/Salvi Technicians Guild

豎琴保養工作坊

Multi-purpose Room 606, Y Square

青年廣場6樓606 多用途室

October 7, 2018 ( Sunday )
2018年10月7日, 星期日
19:30 Award Ceremony, Winners Concert and
Guest Artist Concert featuring Yuying Chen
頒獎禮及優勝者音樂會以及閉幕音樂會
– 特別嘉賓陳妤穎
Y Square, 2/F, Y Theatre
青年廣場 2樓Y綜藝館
October 8, 2018 ( Monday )
2018年10月8日, 星期一
10:00-11:30 Workshop by Jaymee Haefner
Topics:
1) Using music theory in practice and lessons
2) “Cross-training” to be healthier as harpists through exercise
Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場
October 8, 2018 ( Monday )
2018年10月8日, 星期一
12:30-15:30 Master Class 1 大師班 1 – Milda Agazarian Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場
October 8, 2018 ( Monday )
2018年10月8日, 星期一
15:45-18:45 Master Class 2 大師班 2 – Isabelle Perrin Y Square, 6/F Dance Studio
青年廣場6樓舞蹈劇場

Event Pass / Day Pass available to purchase.
Day 4, Mon, 8 Oct 2018, HKD300 for each Masterclass, HKD100 for Workshop, Day Pass HKD500

All contestants can get a Full Pass for free. Contestants aged 12 or below will get a free Companion Full Pass (for competitions, masterclasses & workshops only, closing concert ticket not included)

Note: Please note that this schedule is subject to change.

Notification email has been sent to all contestants regarding the result of finalist.

大會已於2018年7月30日向所有參賽者發出電郵通知入圍結果。

A. Children Lever
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 219 HO Tsz Ying 09:10 09:20
2 215 KWOK Ching Yin Stephanie 09:10 09:20
3 209 KIM Minchae 09:10 09:20
4 170 CHAO Xiyue 09:10 09:20
5 160 LEE Nim Kiu 09:20 09:35
6 147 LIAO Ruyi 09:20 09:35
7 142 KOK Jerielle 09:20 09:35
8 137 LIN Zi Chun 09:20 09:35
9 134 LIAO Yunyun 09:35 09:50
10 125 WU Yixuan 09:35 09:50
11 123 QIN Yanyi 09:35 09:50
12 122 ZHU Chunyu 09:35 09:50
13 111 ZHONG Xinhao 09:50 10:05
14 110 WONG Hei U 09:50 10:05
15 105 SUN Audrey 09:50 10:05
16 73 LU Ying Chu 09:50 10:05
17 61 LEUNG Alyssa Chun Yan 10:05 10:20
18 60 SCHUMACHER Marcel 10:05 10:20
19 54 JIN Si Qi 10:05 10:20
20 49 YIN Wenxin 10:05 10:20
21 48 CHON Ka Tong 10:20 10:35
22 47 CHIM Tsz Yu 10:20 10:35
23 44 Chan Hei Nga Hailey 10:20 10:35
24 41 HO Sze Ching 10:20 10:35
25 31 LIU Xi Yu Ge 10:35 10:50
26 21 TANG Elena 10:35 10:50
27 19 LIU Shu 10:35 10:50
28 7 YIP Ho Yee 10:35 10:50
29 5 WONG Kwan Yin 10:50 11:05
B. Primary 1 Lever
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 212 KWOK Dzing Tung 11:45 12:00
2 194 LIU Nga Yin Valerie 11:45 12:00
3 185 LIU Tsz Huen Ashley 11:45 12:00
4 169 HOU Wanyu 11:45 12:00
5 161 LEE Nim Man 12:05 12:20
6 157 LIU YunYan 12:05 12:20
7 155 WANG Yuxin 12:05 12:20
8 154 WONG Megan Yuet Sang 12:05 12:20
9 152 HO Yin Chun 12:25 12:40
10 149 CHAN Darcey 12:25 12:40
11 148 LAM Chin Yuet 12:25 12:40
12 144 WANG Xier 12:25 12:40
13 143 KONG Yat Ching 12:45 13:00
14 140 LEE Sin Kiu 12:45 13:00
15 126 TU Serene, Shiu-Ning 12:45 13:00
16 119 WANG Haorong 12:45 13:00
17 114 SHPINEVA Angelina 13:05 13:20
18 113 CHEN Calista 13:05 13:20
19 112 PAI Tsz Yam 13:05 13:20
20 102 CHUA Tricia Zoey 13:05 13:20
21 96 LIANG JingXing 13:25 13:40
22 91 OUYANG Yuxuan 13:25 13:40
23 89 HAN Fangxin 13:25 13:40
24 87 YAO Yuhan 13:25 13:40
25 86 LEUNG Tung Yin, Letitia 13:45 14:00
26 83 LAI Chi Ieng 13:45 14:00
27 76 CHEN Wing Ka Kristen 13:45 14:00
28 72 CHOW Natalie Wing Sum 13:45 14:00
29 67 TAN Shifan 14:05 14:20
30 66 LEE Samantha 14:05 14:20
31 63 ZHANG Kezhen 14:05 14:20
32 62 LEUNG Chit Wing 14:05 14:20
33 45 XU Yuling 14:25 14:40
34 43 CHAN Chi Wing 14:25 14:40
35 36 YE Ziqian 14:25 14:40
36 32 CUI Qianqian 14:25 14:40
37 28 WONG Ching Ki 14:45 15:00
38 27 LI Jia yang 14:45 15:00
39 15 HAU Meredith 14:45 15:00
40 13 YU Yixuan 14:45 15:00
41 10 QI Ziyao 15:05 15:20
42 8 CHAN Audrey Joanna 15:05 15:20
43 2 WANG Yiwen 15:05 15:20
C. Primary II Lever
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 232 WANG Yihao 16:00 16:15
2 221 LEUNG Yan Tai Venus 16:00 16:15
3 202 PUSSARAMALAI Tassawan 16:00 16:15
4 187 CHAU Wing Kiu Michelle 16:00 16:15
5 183 CHAN Sum To 16:30 16:45
6 172 LIU Youti 16:30 16:45
7 145 HU Jingxian 16:30 16:45
8 133 LIUBIMOVA Alina 16:30 16:45
9 121 LIU Yu Kei 17:00 17:15
10 118 SUN Feiyu 17:00 17:15
11 104 YAN Yuejia 17:00 17:15
12 85 CHEN Wenxin 17:00 17:15
13 84 HOU Baobao 17:35 17:50
14 68 TAO Si Yan 17:35 17:50
15 37 YICK Natalie 17:35 17:50
16 25 NG Yi Wei 17:35 17:50
17 11 CHOY Wai Huen Jamie 18:10 18:25
18 1 YANG Chen 18:10 18:25
D. Primary III Pedal
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 227 LEE Wang Lok Brian 16:15 16:30
2 217 CHEUNG Talia 16:25 16:40
3 207 KIM Chaewon 16:35 16:50
4 216 YU Fung 16:45 17:00
5 199 ZHANG Xinrui 16:55 17:10
6 146 LEE Sum Wai Dorothy 17:05 17:20
7 196 WONG Yu Yin 17:15 17:30
8 180 XU Yangjiayi 17:25 17:40
9 136 LUNG Eve 17:35 17:50
10 176 Wong Jansci 17:45 18:00
11 141 SEGUIN Cléophée 17:55 18:10
12 109 FEDOROVA Vera 18:05 18:20
13 132 COSKUN Tuana 18:30 18:45
14 130 LEUNG Tsz Ching 18:40 18:55
15 95 CHEW Yi 18:50 19:05
16 116 YIM Clement 19:00 19:15
17 64 WONGKAMYOD Paratchavee 19:10 19:25
18 53 YUEN Cyrenius 19:20 19:35
19 55 WANG Xinyue 19:30 19:45
20 35 LAW Pui Ka 19:40 19:55
21 33 PHANG Bei Lin 19:50 20:05
*Contestants will be allowed to warm up on the competition harp at the back stage.
E. Secondary I Pedal
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 229 LI Sophie 09:00 09:05
2 208 NG Yu Yan 09:00 09:05
3 174 YEUNG Elishia 09:05 09:20
4 192 YAO Jia 09:20 09:35
5 153 HE Xiaoting 09:35 09:50
6 139 TANGKUPTANON Nichatorn 09:50 10:05
7 186 CHANG Jiinqi 10:05 10:20
8 151 SHEN San-Yu 10:20 10:35
9 106 LI Eliz Choi Yau 10:35 10:50
10 173 CHEN XinYan 10:50 11:05
11 115 ZHAN Ran 12:05 12:20
12 101 CHEN Ruoyi 12:20 12:35
13 71 MAK Annalise 12:35 12:50
14 57 WANG Pei Qing 12:50 13:05
15 100 ZHOU Mingxia 13:05 13:20
16 50 BUYCK Zoé 13:20 13:35
17 26 CHENG Helin 13:45 14:00
18 23 LAU Chloe 14:00 14:15
19 20 FAN YiLin 14:15 14:30
20 88 DENG Yaxi 14:30 14:45
21 22 WAN Zhong Ming 14:45 15:00
22 9 SHEK Rose 15:00 15:15
*Contestants will be allowed to warm up on the competition harp at the back stage.
F. Secondary II (Pedal)
Sequence Contestant No Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 190 BUTCHER Hannah 09:00 09:10
2 184 YANG Yuxi 09:00 09:10
3 164 KRIŽANIČ ŽORŽ Leto 09:15 09:30
4 163 YI XiaoZhi 09:35 09:50
5 150 SIM Wai Ki (Valerie) 09:55 10:10
6 165 NAM Danielle 10:15 10:30
7 138 GAO YiZhu 10:35 10:50
8 129 ZHOU Yingtong 10:55 11:10
9 46 LO Natalie 12:15 12:30
10 99 BAI Xueyuan 12:35 12:50
11 69 PEI Weiyi 12:55 13:10
12 18 CHEN Tongxin 13:15 13:30
13 34 WEI Yuxi 13:35 13:50
14 24 SIU Ming Sin 13:55 14:10
15 6 ZOU Hanjiao 14:15 14:30
*Contestants will be allowed to warm up on the competition harp at the back stage.
G. Professional Pedal
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 124 Zhang Xinyue 9:00 9:10
2 156 Olson Madeline 9:00 9:05
3 204 Chan Tsz Shun 9:10 9:25
4 14 Phan Adam 9:35 9:50
5 29 Shek Jasmine 10:00 10:15
6 206 Yu Tsz Ching 10:25 10:40
7 226 Liu Zenan 11:50 12:05
8 214 Chiu Yun-Chieh 12:15 12:30
9 78 Ishimaru Hitomi 12:40 12:55
10 30 Chen Kexin 13:05 13:20
11 166 Wesolowski Juliusz 13:30 13:45
12 59 Bernatovic Brin 13:55 14:10
13 127 Lai Yee Lam 14:35 14:50
14 135 Lee Woo Chin (WOO JIN) 15:00 15:15
15 16 Wang Jianan 15:25 15:40
16 56 Sato Anju 15:50 16:05
*Contestants will be allowed to warm up on the competition harp at the back stage.
H. Open Pedal
Sequence Contestant No. Contestant Name Arrival Time Warm Up Time
1 225 CHEN Congxiao 19:00
2 198 LI Yu Chen 19:00
3 103 LU Ruixi 19:20
4 93 XU Dan 19:20
5 97 LEUNG Wing Tung 19:40
6 90 HUANG Shujun 19:40
7 92 ZHAO Fei 20:00
8 4 HO Judy 20:00
9 3 LAU Wai Fong 20:20
*Contestants will be allowed to warm up on the competition harp at the back stage.
A. Children Lever
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 31 LIU Xi Yu Ge China
Gold 73 LU Ying Chu China
Silver 60 SCHUMACHER Marcel Hong Kong
Bronze 137 LIN Zi Chun Hong Kong
4th 105 SUN Audrey Hong Kong
4th 110 WONG Hei U Macau
4th 21 TANG Elena China
5th 142 KOK Jerielle Singapore
5th 61 LEUNG Alyssa Chun Yan Hong Kong
5th 123 QIN Yanyi China
Honorable Mention 49 YIN Wenxin China
Honorable Mention 7 YIP Ho Yee Hong Kong
Honorable Mention 48 CHON Ka Tong Macau
B. Primary 1 Lever
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 112 PAI Tsz Yam Hong Kong
Silver 2 WANG Yiwen China
Bronze 72 CHOW Natalie Wing Sum Hong Kong
Bronze 140 LEE Sin Kiu Hong Kong
Bronze 66 LEE Samantha Hong Kong
4th 36 YE Ziqian China
5th 63 ZHANG Kezhen China
Honorable Mention 27 LI Jia yang China
Honorable Mention 157 LIU YunYan China
Honorable Mention 126 TU Serene, Shiu-Ning USA/Taiwan
Honorable Mention 32 CUI Qianqian China
Honorable Mention 119 WANG Haorong China
Division C. Primary II Lever
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 11 CHOY Wai Huen Jamie Hong Kong
Silver 121 LIU Yu Kei Hong Kong
Bronze 37 YICK Natalie Hong Kong
4th 104 YAN Yuejia China
5th 84 HOU Baobao China
Honorable Mention 85 CHEN Wenxin China
Honorable Mention 202 PUSSARAMALAI Tassawan Thailand
D. Primary III Pedal
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 216 YU Fung Hong Kong
Silver 207 KIM Chaewon Korea
Silver 136 LUNG Eve Hong Kong
4th 196 WONG Yu Yin Cantadivina Hong Kong
Honorable Mention 132 COSKUN Tuana Turkey
Honorable Mention 35 LAW Pui Ka Hong Kong
Honorable Mention 176 Wong Jansci Hong Kong
E. Secondary I Pedal
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 9 SHEK Rose Hong Kong
Silver 115 ZHAN Ran China
Bronze 50 BUYCK Zoé France
4th 23 LAU Chloe Hong Kong
5th 192 YAO Jia China
Honorable Mention 22 WAN Zhong Ming China
F. Secondary II (Pedal)
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 6 ZOU Hanjiao China
Silver 165 NAM Danielle USA
Bronze 138 GAO YiZhu China
4th 18 CHEN Tongxin China
5th 190 BUTCHER Hannah USA
Honorable Mention 24 SIU Ming Sin Hong Kong
Honorable Mention 46 LO Natalie Hong Kong
G. Professional Pedal
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 135 LEE Woo Chin (WOO JIN) Korea
Silver 14 PHAN Adam USA
Bronze 29 SHEK Jasmine Hong Kong
4th 16 WANG Jianan China
5th 124 ZHANG Xinyue China
Honorable Mention 156 OLSON Madeline USA
H. Open Pedal
Awards Contestant No. Name Country / Region
Gold 225 CHEN Congxiao China
Silver 198 LI Yu Chen Taiwan
Bronze 3 LAU Wai Fong Hong Kong
4th 92 ZHAO Fei China
5th 97 LEUNG Wing Tung Hong Kong

The 4th Hong Kong International Harp Competition gratefully acknowledges the support of its sponsors